Lørdag den 31. januar 2026 bragte Schleswig-Holstein am Wochenende et dobbeltopslag under overskriften “Reise ins Dunkel” – rejse ind i mørket.
Artiklen er skrevet af Christoph Schumann, som også stod bag reportagen om mit arbejde i oktober 2025. Denne gang blev det til et opslag i avisens sektion “Im Norden” over to sider.
Vi kørte ud ad Ebbevejen mod Mandø en aften, hvor der næsten ikke er kunstigt lys tilbage, og hvor tusindvis af stjerner træder frem over vadefladerne. Området omkring Mandø har siden 2024 været officiel Dark Sky Park, og det er præcis den mørke himmel, artiklen handler om.
Undervejs blev der også plads til at fortælle om galleriet i Ribe, om arbejdet med lange eksponeringer og om, hvorfor Vadehavet for mig ikke er et postkortmotiv, men et landskab, der ændrer sig fra minut til minut.
Billederne til artiklen er mine egne fra Vadehavet og Mandø, mens portrættet er taget af Christoph Schumann i galleriet i Ribe.







